• Motto

     

     

    Człowiek stworzył  monarchię i ustanowił republiki,

    gmina zaś zdaje się pochodzić wprost od Boga

     

    Alexis de Tocqueville

Smaller Default Larger

Artykuły to zakładka, w której mają Państwo możliwość zapoznania się z tekstami(referaty, artykuły publicystyczne, artykuły naukowe) mojego autorstwa.

 

 

WZROST GOSPODARCZY, WZROST ZATRUDNIENIA I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ OBSZARÓW WIEJSKICH – UTOPIA CZY RZECZYWISTOŚĆ?

Akcesja Polski do UE to wydarzenie o społecznogospodarczych i politycznych skutkach dla rozwoju kraju i poszczególnych jego obszarów, w tym obszarów wiejskich.
Przez instrumenty finansowe UE adresowane do różnych podmiotów można analizować zachodzące zmiany.

Czytaj więcej...

Samorząd terytorialny a lokalne grupy działania: dominacja, współpraca czy rywalizacja?

Lokalne Grupy Działania (LGD) to podmioty funkcjonujące w oparciu o partnerstwo trzech sektorów: społecznego, publicznego i gospodarczego.
W partnerstwie tym rola jednostek samorządu terytorialnego jako członków zwyczajnych jest wyraźna i bezdyskusyjna. Celem artykułu jest określenie charakteru relacji pomiędzy przywołanymi podmiotami a także zarysowanie pożądanych kierunków współpracy w obszarze realizacji potrzeb lokalnych społeczności.

Czytaj więcej...

Unia Europejska - Państwo – Samorząd. Utylitarny wymiar relacji na przykładzie wdrażania funduszy unijnych

„W historii świata rozpoczęła się nowa era”. Tak o globalizacji jako zjawisku, w którym nieistotne są granice państwowe a na znaczeniu coraz bardziej zyskują organizacje międzynarodowe, pisał David Robertson.

Czytaj więcej...

Rozwiązania francuskie a polska rzeczywistość

Proces przekształceń ustrojowych zapoczątkowany w 1989 roku stał się momentem zwrotnym na drodze ku budowie w pełni demokratycznego państwa. Pobudzona wówczas aktywność społeczna została spożytkowana nie tylko na poziomie całego kraju, ale także, a może przede wszystkim – przy tworzeniu małych Ojczyzn.

Czytaj więcej...

Przepis na samorządowy sukces

Słownik Języka Polskiego wskazuje, iż słowo gospodarować oznacza tyle, co: dysponować funduszami, materiałami; kierować gospodarką instytucji, przedsiębiorstwa itp. (E. Sobol (red.), Mały Słownik Języka Polskiego, Warszawa 1997). Chociaż w definicji nie pojawia się bezpośrednie odniesienie do jednostek samorządu terytorialnego, mechaniczne przeniesienie przedmiotowego wyrazu na grunt poszczególnych szczebli podziału terytorialnego kraju, nie napotyka przeszkód. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy samorząd może być traktowany jako przedsiębiorstwo, dla którego racjonalność w gospodarowaniu powiązania jest z ekonomicznym maksymalnym zyskiem i minimalną stratą? Wreszcie za pomocą jakich narzędzi można osiągnąć zamierzone, racjonalne efekty?

Czytaj więcej...

Kształtowanie polityki rozwoju obszarów wiejskich Unii Europejskiej w aspekcie regionalnym

Spokojne życie na wsi symbolizujące powolne tempo przemian z jednej strony,z drugiej zaś ogromny lecz nie wykorzystany potencjał rozwojowy były przedmiotem polemik od wieków. Pisał o tym Jan Kochanowski w słynnej pieśni „Wsi spokojna, wsi wesoła”, pisał Andrzej Frycz Modrzewski w jakże wymownym i ponadczasowym dziele „O naprawie Rzeczpospolitej”, debatują naukowcy, politycy, samorządowcy. W związku z powyższym zasadne staje się pytanie o miejsce oraz przyszłość obszarów wiejskich w kontekście dostępnych narzędzi polityki ich rozwoju, powiązanych w szczególności z integracją europejską.

Czytaj więcej...